Yazılar

Zeka ve Psikolojik Testler

 

ZEKA, ZEKA TESTLERI VE ZEKAYLA ILGILI PSIKOLOJIK TESTLER

Zeka'nin çesitli tanimlari yapilmistir. Zeka bir adaptasyondur. Bir baska tanima göre testlerin ölçtügü seydir.Zeka, tekrarla kazanilmis bir davranis aliskanlik süreci olarak tanimlanabilir.

Bunlarin içinde deneme, yanilma, arastirma, aliskanliklar vardir. Zekayi etkiileyen bir çok faktörler vardir. BUNLAR :

  • Genetik faktörler
  • Çevresel faktörler
  • Beslenme

seklinde siralanabilir. Fonksiyonel bakimindan zeka, tanima fomksiyonlarinin giderek bir denge meydana getirmesidir.

Yapisal açidan zeka, herseyden önce, aksiyonlarin giderek ters giderligiyle belirlenir. Ilkel aksiyonlar tek yönlüdür:

ÖRNEGIN: Kedinin süt içmesi gibi. Bunlar bir amaca ulasmasi için yapilan fiillerdir.

Amaç saglaninca bir sey kalmaz. Üstün zekali fiiller ise islemlerdir bunlar öyle aksiyonlardir ki maddi oldugu kadar ters gider karakterdedir.

ÖRNEK:1+1=2 dir, 2 den 1'i çikararak tekrar 1 i bulabiliriz. Toplamayi çikartmaya dönüstürmek ters giderlik islemidir.

ZEKANIN BELIRLI ASAMALARI:

  1. Duyu hareket zekasi: (0-1,5-2 yasina kadar)
  2. Somut islemler: (2--11-12 yas )
  • Formasyon dönemi: (1,5  7-8 yas )
  • Denge dönemi:(7-8-11-12 yas )

3.Soyut islemler: ( 11- 12 -14- 15 yas )

  1. DUYU HAREKET ZEKASI.( 0 - 1,5 - 2 YAS )

Bu hareket ve algilardan olusan zeka biçimidir.Bu çocugun konusmasindan önce gelen dönemde yer alir.

Köhler, genel olarak duyu-- hareket zekasinin antropoid maymunlarda bulundugunu göstermistir. Bu maymunlar meyvayi yakalayabilmek için araç kullanabilmekte ve dolambaçli bir yol izleyerek meyva ile kendi arasindaki engeli ortadan kaldirabilmektedir.

Bu davranisin 11 - 12 ----- 18 aylik çocukta bulundugunu en ilkel yüzeylerinden basliyarak gözlerimizin önüne sermistir.

Birincci asama : Refleklerin isletilmesi, (0-1,5 ay ) Dogusta çocukta refleks faaliyetleri görülür. Göz bebegi refleksi,göz kapagi refleksi, emme refleksi gibi. Refleksler çevre ile olan iliskilerinde önemli rol oynarbu davranislar çocugun psikolojik hayatini belirler.

Çocuk agzina bir nesne dokununca emmeye baslar yorgani, çarsafi, parmagini emer ne bulursa agzina götürür. Annesinin gögsünü görürse ona yönelir.

Ikinci asama: Ilk aliskanliklarin kurulmasi ( 1 -4,5 ay )

Bazi çocuklar birinci ayin sonuna dogru ellerini agizlarina götürürler ve bas parmaklarini emerler. Agiz tepkileri ile el tepkileri kaynasmis olur böylece yeni bir kazanç meydana gelmistir. Tesadüfen olan bir sey daha sonra aliskanlik halini alir ayni biçim de çocuk isittigi bir sese bakar bu nesneye elini götürür, yanan bir kibritin alevini izler.

Üçüncü Asama: Amaçla aracin ayrirt edilmesi (4,5 8--9 ay )

Çocuk ayaklariyla bebegine vurur onu sallar ve bu hareketi devam ettiirir.

Dördüncü asama: Araçla amacin bir birine baglanmasi ve bunlarin yeni durumlara uygulanmasi (8--9 --11 -- 12 ay )

Bu dönemde ilk kez tam anlamiyla zekali davranislar görülmeye baslar. Çocuk nesneleri sallama davranisina sahiptir. Her hangi bir nesnenin arkasina saklanan baska bir nesneyi bulabilir.

Besinci Asama: Deneyler yaparak yeni araçlarin kesfi (11-- 12 --- 18 ay )

Çocuk deneyerek yeni yollar kesfeder bir örtü üzerinde bulunan nesneyi yakalayamazsa, örtüyü çekerek o nesneyi yere düsürerek alir.

Altinci Asama: Zihinsel düsünce yoluyla yeni araçlarin icadi ( 18 -- 24 ay ) Artik çocuk sadece deneme yanilma yoluyla degil, iliski bilinci ile kendisini kontrol ederek haraket eder daha önce edindigi tecrübelerle yeni karsilastigi problemleri çözmeye çalisir.

  • SOMUT ISLEMLER

Formasyon dönemi:1,5 7--8 yas bu dönemde çocuk ta sembolik düsüncenin dogdugu görülür, yani çocuk bir seyi diger bir seyin araciligiyla canlandirabilir.

ÖRNEGIN: Oyun oynarken beyaz bir tasi ekmek olarak kullanabilir. 1,5 yasinda ki çocuk ta sembolik fonksiyon görülür.Çocugun kullandigi ilk sözlü semalar bize çocugun duyu haraket semalarinin kavram haline dönüsme yoluna girdigini gösterir. Bu gelisme çok agir meydana gelir ilk basta yari sözlü isaretlere bagli duyu hareket semalari bir sinif nesneye bir kelimeyi ortaya koymaz daha ziyade bir birine benzer tecrübeler ortaya konur. ÖRNEK: Treni gören çocuk çuf çuf der bunu farkli durumlarda tekrarlayabilir.Bir araba görüncede yada bir adam görüncede ayni seyi söyleyebilir. Bu asamada çocuk egosantrik düsünür çocuk türe göre tanimlama yapar fakat bazi, hepsi ayrimini henüz yapamaz.

DENGE DÖNEMI:

( 7---8 YASLARIN DA )Çocuk ta bir bütünde meydana gelen degisiklikler çocuk için önemlidir. Bu dönem de siniflama, serileme, degismezlik, sayi, mekan kavramlari meydana gelir.

SOYUT ISLEMLER:

Yedi sekiz yaslarindan itibaren sosyallesmeye baslayan çocuk, onbir, oniki yaslarin da oyun kurallarinin kisiler arasi anlasma sonucun da meydana geldigini anlayacak kadar ilerlemis durumdadir. Bu dönemde de görüs alisverisinde buluna bilir.Olaylar olmadan sonuçlarini kestirebilmeye baslamistir.

Bu dönemde kanitlara göre fikirleri kabul eder varsayimlar yapar olaylarin nasil oldugu nu düsünmeye baslar duyu disi olaylari doga üstü olaaylari kavramaya çalisir.

Yargilarini mantiksal olarak destekleye bilir.KArmasik iliskileri çözmeye çalisir.

ZEKA TESTLERI:

WISC ZEKA TESTI: Bu test bes, onbes yaslari arasindaki ÇOCUK lara uygulanir.Test genel bilgi, genel kavrayis,aritmetik,benzerlikler,kelime bilgisi, resim tamamlama, resim düzenleme, küp yerlestirme, parçalarin yerine konulmasi,labirantler den olusmaktadir.Bu test sonucun da diger zeka testlerinde oldugu gibi zeka bölümü ortaya çikar.

 

Ekleyen : aykutakova
 Eklenme Tarihi :
5.4.2012 00:00:00