Yazılar

Yaslara Göre Çocuk Gelisimi

2 yas: Iki yasinda çocuk çok canlidir. Çocuk, baskasinin yardimi olmaksizin merdivenlerden iner ve çikar. Siçrar, dans eder, el çirpar, sevinç ifedesinde bulunur. Kitaplarin sayfalarini tek tek açabilir.,çocuk kasigi dogru dürüst tutar ve agzina ustaca götürür. Çocuklar küplerle, kule yapmaya devam eder,alti küple kule yapar. Çocugun dili önemli bir gelisme gösterir.kelime hazinesinde son alti aydakinden hiç olmazsa on kat daha fazla ve genellikle iki yüz veya daha çok kelime vardir.anlamsiz çocuk konusmalari hemen hemen kaybolmustur. Ve dili anlayis,önemli bir sekilde artmistir.çocugun, cümlelerinin çogu hala bir kelimeden olusmasina karsin ,artik dil,ise yarar bir araç olmustur.

Üç yas: Üç yasini doldurmadan önce bir çocuk ailesi için oldukça zorlu olan bir gelisim safhasindan geçer ki bu en yüksek derecesine iki buçuk yaslarinda ulasir. Bu dönem negatif bir dönemdir.bu dönemin süresi ve siddeti bir çocuktan öbürüne çok farklilik gösterir.çocuk bu dönemde çok inatcidir.her istedigi olsun ister,olmayinca hirçinlasir. Çocuk üç yasini doldurunca, negatif dönem yerini pozitif döneme birakir. Bu zorluklar genellikle ortadan kalkar.daha küçükken her seyi ayni sekilde yapmak,ayni hikayeyi sürekli yeniden dinlemek,ayni kelimelerle dinlemek, gereksinimi,bu yasta daha az görülür. Biz adi bu yasta kullanilmaya baslar.üç yasinda çocuk merdivenleri daha rahat inip ,çikar.çok daha iyi bir sekilde kosar, dans eder.çocuk çizgi çizmede daha basarilidir.üç yasinda bir çocuk normal bir adam resmi çizemez,bu bir yil sonra görülür. Çocuk bir kagit parçasini enine,boyuna,katliyabilir,ama kendisine gösterilse de,kösegenel olarak katliyamaz. Çocuk,çember, kare, üçgen biçimin deki tahta parçalarini, karsiliklari olan deliklere çok rahatlikla koyabilir. Çocukta hizli bir zihinsel gelisim görülmektedir. Dil davranisi,kelimelerin daha detayli anlasilmaya baslamasi bu yasta görülür artik çocuk siniflamalar yapabilmeye baslamistir. Esyanin ne oldugu ve adlari çocuga soruldugun da bunlari çok rahatlikla cevaplar iki yasin da çocuk kelime ögrenir, üç yaslarin da ise bunlari kullanir. O kelimeleri eylemlere eylemleri kelimelere yaklastirrir.kelimeleri sembol olarak kullanmaya baslar. Sosyal davranis,üç yasiinda çocuk yeni dostlar edinmek ister baska çocuklarin gözüne girmek ister bu sebeble oyuncaklari ni onlara verebilir.yabancilardan duydugu korku bu yasta ortadan kalkar bunun yerine yalnizliktan, karanliktan korkmaya baslayabilir.bu yasta korkulu rüyalar görmesi olagandir.

Dört yas: Üç yasla dört yas arasin da bir gerileme oldugu görülebilir.bu yasta huzursuzluklar, güvensizlikler iki buçuk yasin da görülen negatif özellikler tekrar görülmeye basalar.bazi çocuklar da geçi ci de olsa kekemelik ortaya çikabilir. Bu yasta çocuk kararsiz hirçindir Çocuk artik bagimsiz olmak ister herseyi kendisi yapmak ister çok haraketlidir.kendini begenmistir. Güvennsiz dir dört yasindaki çocuk tek bacak üzerinde uzun süre kalabilir.fakat henüz sekemez. Bunun için hiç olmassa alti aya ihtiyaci vardir. O, giysilerini ilikleyebilir, ayakkabilari ni giyebilir, fakat ayakkabi baglarini baglayamaz baglaya bilmesi için bir süre daha geçmesi gerekir hala bir kagidi kösegen olarak katlayamaz! Dört yasinda ki canlilik onun çok sey bildigini sanmamiza neden olsa da bu durum böyle degildir.henüz ögrenecegi çok sey vardir.bu yasta çocuk bir adam resmini ayrintili olmasa da çizebilir.

Bes yas: Bes yasinda ki çocuklarin okul öncesi egitime baslamalari gerekir.bu yasta ki çocuklar ritmik hareketler yapabilir,dislerini firçalayabilirler bu yasta çocuklar kareyi, üçgeni kopya edebilir, ancak eskenar dörtkeni kopya ederken zorlanir.dört yasinda ki çocuk resmini bitirdikten sonra ona anlam verdigi halde bes yasinda ki çocuk resme baslamadan önce ne yapmak istedigini bilir. Dört yasindaki çocukta sayi kavrami genellikle bir, iki, siniri için de kalir fakat bes yasindaki çocuk artik on a kadar sayabilir. Ve bu sinir için de toplama yapabilir.o, kaç yasinda oldugunu söyleyebilir. Bes yasinda ki çocuk bir seyi tamamlamaya hazirlikli bir durumdadir. Basladigi bir isi yapmaya, bitirinceye kadar devam eder Sosyal bakimdan mutlu bir çagdir. Bu yasta çocuk ev islerine yardim etmesini sever, zayif oyun arkadaslari ni, küçük kardeslerini korur dört yasindaki çocuk gibi her ne pahasina olursa olsun, inatçilik etme gereksinimi duymaz, onun davranisi biraz yetiskinin kini andirir, o da sosyal olarak baskalari nin üzerinde iyi bir etki birakmak ister. Bes yasindaki çocugun baskalarina güvenmesi dört yasindan farklidir.

Alti yas: Alti yasindaki çocugun motor becerileri gelismistir.evde de disar da da oynar ama nerede olmak istediklerini gerçekten bilemez bu yasta bazi deneylere girisirler yeni bir seyler kesfetmeye çalisirlar bu yastaki erkek çocuklari daha çok sokakta oynamayi sever kiz çocuklari ise bebekleri ile oynar onlari giydirir ve soyarlar bu isi bikmadan usanmadan tekrarlarlar. Dil davranislari gelismistir.telefonda konusurlar kendilerini ifade edebilirler fikirlerini baskalariyla paylasabilirler. Çocuk bu yasta çogu zaman sagi ni, solunu, ayirir fakat baskalarinin sag ve sol kolunu göstermesi istendigin de genellikle karistirir.bu yasta çocugun resimleri daha gerçekçi olmaya baslar adam resmi çizdigi zaman kollarini, bacaklarini çizebilir.boyamaktan zevk alir fakat kalemi henüz acemice tutar harfleri kopya edebilir ve taniyabilir. Sosyal davranis hirçindir,acelecidir, dürtülerini kontrol etmekte güçlük çekebilir.bu yüzden sosyal iliskilerini idare edemez sürekli birinci gelmek hevesindedir. Annesinin ona yardim etmesini red eder fakat yinede bir çok konuda annesine muhtaçtir.

Yedi yas: Alti yasa nazaran bu yas daha az çatismali dir.daha sakin bir yastir yedi yasindaki çocuk genellikle söz dinler, kendisin de dikkatini toplama yeteneginde bir aartis olmustur. Bu durum okula baslar ken onun için olumlu olmaktadir. Yedi yasinda ki çocuk canlidir,alti yasina göre daha dikkatlidir. Ve tehlikenin daha çok farkina varir.bir agacin yüksek tepelerine çikmaz çogu zaman agaca tirman madan önce yüksekligini gözden geçirir ve dallarin saglamligini dikkatle yokalar. Denge duygusu gelistigi için futbol oynar, ip atlar, seksek oynar.

 

Ekleyen : aykutakova
 Eklenme Tarihi :
5.4.2012 00:00:00