Yazılar

Çocuklarda Asagilik Duygusu

Claparede'e göre asagilik duygusunu üç faktör siddetlendirebilir:

-ÇEVRENIN KÖTÜ ETKILERI

Baslangiçta normal olan asagilik duygusu çevrenin etkisiyle siddetlenebilir. Bazi anneler çocuklarini diger çocuklarla karsilastirip, kiyaslayip çocuklarinin onlarin seviyesinde olmadigi için suçlarlar. Bazi aileler de çocuklar arasinda ayrim yaparak onlarda kiskançliga yol açarlar

Böyle durumlarda arkdaslariyla alay ederler bu da çocuklarda asagilik duygularini siddetlendirir.

Genellikle çocuktan basaracagindan daha fazlasini istemek, beklemek onda asagilik duygusunun ortaya çikmasi için bir zemin hazirlamis olur. Çünkü bu, çocugu hiç bir zaman tatmin edilmeyecek bir hale sokmaktadir.

Böylece çocukta degersizlik, basarisizlik kisacasi asagilik duygularinin gelismesi için katki saglamis olur. Öte yandan çocuga çok kolay ödev vermekte onda asagilik duygularini ortaya çikartabilir.

Yasitlari arasin da kendisine olan güveni sarsilirsa çocuk hayal kirikligina ugrayacaktir.

Annesi babasi tarafindan simartilan çocuklarda asagilik duygusu gelisebilmektedir. Bu çocuklar evde adeta cennet havasi sürerler fakat okula gittiklerinde cennet onlar için cehenneme dösübilmektedir.

Çünkü evde her istediklerini yapabilmekte, her istedigi olmaktadir. Fakat okulda kesin kurallar vardir, ve bu kurallara uymassa çocuk sikintilar yasar .

Belirli bir sosyo ekonomik düzeye sahip olma da,çocukta asagilik duygusu yaratabilir.

ÖRNEGIN: Isçi çocuklari ortalama olarak daha zayiftirlar, bundan baska, bu çocuklar bir yetiskin kadar ev islerinden sorumlu tutulurlar. Ancak sorumluluklari yetiskin kadar olsa da onlara taninan haklar yetiskin kadar degildir. Bu da onlar da asagilik duygusuna sebeb olabilmektedir.

Ayrica fakir çocuklar zengin çocuklari arasinda kendilerini daha kötü hissederler, bu durumda asagilik duygulari gelisir.

-ORGANIK VEYA PSIKOLOJIK NEDENLER

Bunlar bedensel engel, kamburluk, topallik, asari derece de miyoluk veya isitme ve görme problemleri, bedensel eksiklik, zihinsel gerilik gösteren çocuklar da asagilik duygulari gelisebilir.

Çünkü daha önce de belirttigimiz gibi çocuklar, çok acimasizdirlar. Bu tür eksikliklerle alay ederler ve bu durum çocuklarin onurlarini kirar, asagilik duygularina yol açar.

  • GARIP VEYA TUHAF OLMA HALI

Gerçek bir eksikligin olmadigi haller de çocuk ta görülen bazi garip haller, dikkatlerin ona çevrilmesine sebep olabilir. Bazen ölünceye kadar devam edecek olan bir ismin kendisine takilmasi sonucunu dogurabilir.

ÖRNEGIN: Sari kafa, kirmizi kafa, cüce, dislek, kepçe kulak, çirkin, zayif, sisman, sirik, vb bütür deyimler çocuklarda asagilik duygusuna yol açabilirler adeta çocuga dünyayi zindan eder.

ASAGILIK DUYGUSUNUN SONUÇLARI

Kisaca verilen nedenlerden ötürü asagilik duygusu siddetlenmektedir. Bu durumda kiside kendini küçük görme hali olusur. Insanda acilar olusur.

Asagilik duygusu, ADLER' E göre bir komplekstir, çünkü bilinç altinda faaliyette bulunur.

Bu, çesitli biçimler de kendini gösterir bu duygu isyana,mahçupluga, saldirganliga, iyilik severlige, korkakliga, irade yoksunluguna yol açabilmektedir.

Claparede bu konu da su örnegi verir, bir genç kas iktidarsizligindan sikayetçidir. Bunun önüne geçmek için yillarca spor yapar ve kaslarini bir atlet gibi gelistirme konusunda basarili olur.

Asagilik duygusu, sosyal bir durumdan ileri geliyorsa, bu durumu düzeltmek için harcanan emekler, asagiligi azaltir.

Fakat her zaman bu böyle olmayabilir. Çünkü hayat sadece teoriden ibaret degildir.

Bu örnekte Napolyonla ilgilidir.

On alti yasindayken kendini öldürmek ister.

Yasama sartlari nin kötülügü, kisa boylu olmasi onu utangaç ve ürkek yapmaktadir. Bu duygulardan dolayi kendini öldürmek istemistir.

Fakat daha sonra sansi ona yardim eder ve çok güçlü bir kisi olur fakat bu onu tatmin etmez her tarafi yakip geçer.

Tüm bunun nedeni çocukken yasadigi asagilik duygusudur.Telafi, bir organizmanin yetersizligine çare bulmak için organizmadaki dengeyi iyi kötü yeniden kurmak için kullandigi bir araçtir.

Bu bacagi çok kisa olan bir insan öbür yana düsme egilimi gösterir.Buna karsi bel kemigin de telafi edeci bir egrilik meydana gelir.

Hasta kalp bu eksikligi telafi etmek için fazlasiyla büyür. Zeka alaninda da durum aynidir.

Maddi ve manevi olarak iki grup telafi olayi görülür:

  • Yetersizligi objektif olarak yenen olaylar
  • Yetersizlik ten gelen istirapa karsi sade insani koruyan olaylar
  • Üstün çikan telafi bu telafi biçimi, özellik le özüne karsi fazla hassas ve organik nedenle asagilik duygusu yasayanlarda görülür.
  • Bu asagilik duygusu, kisi de kavga içgüdüsünü harekete geçirir.Kisi daima savasa hazirdir ve meydan okur, bütün enerjisini harekete geçirir, büyük bir sabir gösterir, böylece asagilik duygusunu telafi etmekle kalmaz onu kat kat asar bazi kisiler çocuklugunda kelimeleri yanlis telaffuz ettikleri halde yetiskin olduklari zaman çok büyük bir hatip olabilmektedirler.

KORUYUCU TELAFI:

Asagilik duygusu yasayan kiside bunu yenecek güç yoksa, digerlerinden asagi oldugunu düsünüyor ve kendisini de oldugu gibi kabul etmiyorsa etrafindakileri aldatmaya çalisir.

Bu, ya hastalik ve ya saldirganlik biçimin de olur. Bu insanin kendisini, oldugundan baska türlü göstermesidir. Bu, zayifin silahidir. Kisi baskalarini aldatmak istemese bile, yine aldatacaktir.

Ormanda korkusunu gizlemek için, islik çalan korkak, böyle bir kisidir. Sakacilar, palavracilar da bu gruba girer. Fakir olan birinin kendini zengin gibi göstermeye çalismasi da buna örnektir. Söferler için son derece degerli bir telafi aracidir. Çesitli eksiklikleri olan bazi insanlar bu eksikliklerini otomobil sayesinde giderirler hiz yaparak baskalarina arkada birakmakla onlari yendigi hazzini yasarlar.

Okulda basarisiz çocuklar bunu telafi etmek için saldirgan, kavgaci olabilmektedirler. Bunlar aslinda zayiflik belirtisidir. Telafi mekanizmasi olarak çocuklarda hayal kurma olmayan seyleri olmus gibi anlatma kullanilmaktadir. Asagilik duygusundan sikayetçi olan insan, savasacak güçte degilse, hasta olmak istemiyorsa o da baskalarini asagilama, baskalariyla alay etme onlari küçük görme onlara sürekli gülme gibi yollara bas vurabilir

 

Ekleyen : aykutakova
 Eklenme Tarihi :
5.4.2012 00:00:00