Yazılar

Hiper Aktif Çocuklar

HIPERAKTIF ÇOCUKLAR
•Hiperaktif çocuklara sahip olan aile' lerin yapmasi gereken ilk sey çocuklarini nörolojik ve zihinsel bakimlardan bir incelemeye tabi tutmalari gerekmektedir.Hiperaktif çocuklarin belirtileri.
•Hiperaktif çocuklar kipir, kipir dir lar hiç yerinde durmazlar, sürekli dolasirlar hiç bir yerde uzun süre oturamazlar düz duvara tirmanir deyimi tam da bu çocuklar için söylenmistir.
•Hiperaktif çocuklarin dikkat süreleri çok kisadir. Yedi yas civarinda olan çocuklarin dikkay süreleri yirmi dakika dir. Fakat hiper aktif çocuklarin dikkat süreleri bes, alti dakika yi geçmez bu sebeble okul basarilari' ni, ögrenmeleri' ni, algilama'larini, hafiza'larini, muhakeme yeteneklerini,anlama ve kavrama yetenekleirni olumsuz yönde etkilemektedir.
•Hiperaktif çocuklar disaridan bakildigin da yaramaz, simarik, çocuklar gibi gözükseler de bu durum onlarin elinde degildir.Istemeden bazi uyum ve davranis sorunlari yasamaktadirlar. Ailelerin ve ögretmenlerin bu durumu bilerek çocuklara ona göre davranmalari gerekmektedir.
•Hiperaktif çocuklarda görülen önemli bir sorun da DISLEKSI'dir. DISLEKSI: ÖZEL BIR OKUMA YAZMA PROBLEMIDIR. KESINLIKLE BIR ZEKA PROBLEMI DEGILDIR.
•Disleksi'si olan çocuklar b,d,e,f,k,a,l,n,m,s,s,c,ç,r,v, harflerini ters yapmaktadirlar.
 
Ayni zaman da 1,2,3,4,5,7,9 rakkam larini da ters yapmaktadirlar. Disleksi'si olan çocuklar yazi yazarken bir satiri düzgün olarak yazamamakta, satir atlayarak yazmaktadirlar.Ayni zaman da bu çocuklar okurken de yazdiklari gibi yanlis okumaktadirlar. disleksi' si olan çocuklar sag, sol, yukari, asagi, içinde, disinda, yakin, uzak, ön'ünde, arka'sin da, üstünde, altinda, yaninda, yakinin da gibi yön belirten kavramlar 'i bilemedikeleri için okuma yazman ögrenme konusunda güçlükler yasarlar aileler, ögretmenler bu konulari bilirlerse çocuklara da yanlis bir sekilde yaklasmazlar ögretmenlerin bazilari bu konu yu bilmedikleri için disleksi nin zihinsel bir problem oldugu nu düsünerek disleksi' si olan çocuklara farkli yaklasimlar içine girebilmektedirler.
 
HIPERAKTIF VE DISLEKSI' SI OLAN BIR ÇOCUGA YAKLASIM BIÇIMLERI NASIL OLMALIDIR.
 1.Evlerde özellikle çocukalrin ders çalisicak lari ortamalrin dikkat dagitici unsur lardan arindirilmis olmasi gerekir. Oda da çok fazla esya ve duvarlar da resimlerin olmamasi gerkir.
2.Sinif için de bu çocuklarin ön siralarda oturma si ve cam kenarlarinda oturt turulma masi önemlidir.
3.Ögretmenlerin ve ailelerin çok sabir li olmalari gerekmekte dir.
4.Ev kurallarinin ve okul kurallairnn eger çocuk okuma yazma biliyor sa yazili olarak verilmesinde büyük yarar vardir bilmiyorsa da çesitli resimlerden faydalanarak bu kurallar bu çocuklara ögretilmelidir. Çünkü bu çocuklarin en büyük sorunu kurallara uyma konusun da güçlük yaasamalaridir.
5.Ödül ve ceza yöntemi kullanilarak bu çocuklarin davranislari degistirile bilir.
 
ÖDÜL IKI YE AYRILIR:
 
Maddi ödüller:Para,hediye gibi
 
Manevi ödüller:Aferin, yapabilirsin, çok iyi olmus demek gibi
 
CEZA DEDIGIMIZ ZAMAN

Bu kesinlikle asagilama,azarlama, siddet, degildir.
 
Ceza çocugu sevdigi bir seyden bir süreligine mahrum birakmaktir.
 
ÖRNEGIN:TV de sevdigi bir çizgi film' i izlemesine izin vermemek.
•Hiperaktif vitesi olan çocuklar bazi davranislari ILGI,DIKKAT ÇEKMEK için yapar lar eger ilgi görürse yapmaya devam ederler. ÖRNEGIN: Küfür bu davranis ilgi ve dikkat çekmez se yani yap ma et me denmez se bir süre sonra kendiliginden ortadan kaybolur. Aileler bu nok taya dikkat etmelidir.
•Aileler ve ögretmenler bu çocuklarin kendilerine olan güven lerini arttirmak için yaptiklari' nin ödüllendirilmesi aferin denmesi yapabilirsin seklinde cesaretlendirilmeeleri büyük önem tasir.
•hiperaktif vitesi olan çocuklarin diger çocuklarla kiyaslanma masi kaarsiiilastirilma masi gerekir. Bu çocuklar kendi içleirnde degerlendirilmelidir.
•hiperaktivite uygun yöntemler le ve yaklasim biçimleriyle azaltila bilmekte ve bu çocuklar yasamlari ni diger çocuklar gibi sürdürebilmektedir.Önemli olan ailenin yaklasim biçimlerini düzenler ken bir UZMAN DAN YARDIM ALMALARI DIR! Ne kadar küçük yaslarda yardim lalirlarsa o kadar iler leme için katki saglamis olur lar ailelerin dikkat etmeleri gereken bir husus ta hiperaktif çocuklarin yiyecekleridir. Hiperaktif çocuklar salam, sosis, sucuk,seker,çikolata, hamburger,kola, gibi kimya sal madde içeren yiyecekleri çocuklarina yedirme melidir çünkü yapilan arastirmalar bu tür yiyeceklerin çocuklarin asir hareketliligini daha da arttirmaktadirlar. Hiperaktif çocuklar daha çok dogal besinlerle beslenmeli bol miktar da sebze ve meyva yemelidir ler.
•Ayrica aileler' in bilmesi gereken bir sey de hiper aktif çocuklarin bazilari kesinlikle ilaç kullanmalidir lar çünkü ilaç kullanmaz sa derslerinde basarili olmalari çok güç olmak ta ayni zaman da saldir gan davranislar sergilemektedirler. Bu ra da önemli olan bu ilaçlarin doktor kontrolünde verilmesidir. Aileler bazan bu ilaçlari kendileri ne göre kesmek te bu da çocuklara zarar vermektedir. Ilaçlari keserken yada degistirir ken mutlaka doktorlarina danismalidirlar.
•Hiperaktif çocuklar' in enerjilerini bosalta bilmeleri için spor yapmalari çok büyük önem tasimaktadir. Bu sporlarin basinda da yüzme gelmektedir. Su çocuklari rahat latmakta ve ayrica olumsuz enerjilerini bosalt malrina yardim ci olmaktadir. Bu yüzden hiperaktif çocuklarin bu sporla ugrasmalari çok yaralii olabilmektedir. Hiperaktif çocuklar evde de sik sik banyo yaparak, dus alrak rahatlatilabilirler.
•Hiperaktif çocuklar da kil çalismalari çok yarali olabilmektedir. Bu killerle çocuklar çesitli heykel cikler yaprak rahatlayabilmektedirler.
 

 

Ekleyen : aykutakova
 Eklenme Tarihi :
5.4.2012 00:00:00