Yazılar

Okul Basarisizligi ve Karne Psikolojisi

OKUL BASARISIZLIGI VE KARNE PSIKOLOJISI

Her yil karne zamani yaklastiginda gazetelerde ya da TV lerde çok siklikla söyle; Bir habere rastlariz karnesi zayif gelecegi için intihara kalkisan çocuklar, evden kaçan çocuklar ve karne üzerinde notlarini degistirmeye çalisan çocuklarin sayisi hiçte az degildir.
Bunun NEDENI, maalesef yanlis, anne, baba tutumlaridir. Anne babalar çocuklarina kötü not alirsan, ya da kötü karne getirirsen gözüme gözükme ve benzeri tehditler ile çocugu korkutmaktadirlar. Ve bu durumda karnesi kötü olan çocuk yukarida söyledigimiz gibi olumsuz yollara basvurmakta, hatta maalesef intihar ve bunun sonucunda ölümler olabilmektedir. Bu tür olaylarin önüne geçebilmek için is, ailelere düsmektedir. Çünkü çocugun karnesi kötü ise burada aileninde payi olabilmektedir. Aile bir dönem boyunca çocugunun dersleri ile ilgilenmez, sinavlarinin nasil geçtigini sormaz ve sadece sürekli tehdit ederse, ayrica ailede huzursuz sevgi ve saygidan uzak sürekli kavganin oldugu bir ortam var ise bu ortamda çocugun basarili olmasi beklenemez, bu açidan kötü karne getiren çocugun ailesinin bunda bizimde payimiz varmidir, diye düsünmelerinde büyük bir yarar vardir. Nasil ki çocuklarinin basarilarinda aileninde payi var ise basarisizliklarinda da ailenin etkisi vardir.
****
DERS BASARISIZLIGININ NEDENLERI:
* Çocugun ders çalistigi ortam ( huzurlu veya huzursuz bir ortamin olmasi)
* Çocugun saglik durumunu
* Zihinsel durum
* Genel çevre kosullari
* Sos yo ekonomik ve kültürel kosullar
* Evin fiziki kosullari
* Gerekli materyallerin, araç ve gereçlerin saglanamamis olmasi
* Çocukla dersleri konusunda yol gösterecek onu motive edecek birsinin olmamasi
* Çocugun sosyallesememesi ve içe dönük bir yapisinin olmasi
* Okul olgunluguna erismemis olmasi
Tüm bu nedenler ve burada daha sayamadigimiz birçok neden okul basarisizligina yola açabilmektedir. Okul basarisizliginin sadece tek bir nedeni yoktur. Okul basarisizligi oldugu zaman genelde ögretmenlerin, ailelerin aklina zihinsel nedenler gelmektedir. Her okul basarisizliginda kesinlikle bilinmelidir ki zihinsel bir neden yoktur bunun disinda birçok neden olabilir. Okul basarisizligi olan çocuklarin sürekli bu tekrarlaniyorsa bunun bir UZMAN TARAFINDAN MUTLAKA VE MUTLAKA ELE ALINIP INCELENMESINDE YARAVARDIR. Okul basarisizligi da giderilip çocugun okulda basarili olmasi saglanabilir.
***
Okul basarisinin saglanabilmesi için motivasyon önemlidir. Bu motivasyonun kazandirilmasi için yine aile'nin rolü önemlidir.
Diger bir faktör de ders çalisma yöntemlerinin çocuga ögretilmesidir. Bu yöntemleri bilmezn çocuklarda ders çalissalarda basarili olamabilmektedirler. Bu yöntemler kisaca uygu bir ortamin hazirlanmasi, bir masada ders çalismak,tv izleyerek ve müzik dinleyerek çalismamak, yazarak çalismak seklinde kisaca siralanabilir.
Hep söyledigimiz gibi çocuk ta bir sorun var ise bu sorun ne olursa olsun ailelerin kendilerine bakmalari acaba bizim yaptigimiz yanlis bir sey varmi seklinde düsünmeleri diger bir konuda, çocuklar anne ve babaalrini her konuda MODEL ALMAKTADIRLAR. Bu basari, basarisizlikta da böyledir. Çocuklarimizin basarili olmasini bekliyor isek bizlerinde onlara basari konusunda model olmamiz gerekir.
Diger bir konuda, okulda verilen ödevler çocuklar yapsin diye verilmektedir. Fakat malesef anne ve babalar çocuklarin ödevlerini yaparak onlarin, tembellesmesine yol açmaktadirlar bu sadece ödevler için degil çocugun yapmasi gerken ne varsa hep aileleri üstlenirse daha önce de söyledigimiz gibi çocuk tembellesebilir. Bu tembellik dogal olarak basarisizligi da beraberinde getirmektedir.

Son olarak sunu söyleyebiliriizki basari için inanmak gerekir basarili olacagina inanarak çalismak planli ve düzenli çalismak basariyida beraberinde getirecektir

 

Ekleyen : aykutakova
 Eklenme Tarihi :
5.4.2012 00:00:00