Makale Detayı

OKUL FOBISI

Okula isteksizlik ve okul korkusu her iki cinste kiz ve erkekte de görülmektedir.
Her iki cinsin ruhsal ve sosyal özellikleri bilinmelidir.Okula isteksizlik ve okul fobisinin derecesi çok önemlidir. Ileri bir boyuta ulasmissa ,artik çocuk okumaktan iyice soguyacaktir.Tedbir alinmazasa,çocuk okul olayini iyice kafasindan silecektir. Bunlar bireyin,kendine güveninin azalmasina ,mutsuzlugu, basarisizliga yol açacaktir.Bir ögretmenin belki lüzümsuz bir sözü veya bir davranisi,okulda baski,derslerin zor gelmesi,çocugun okula gitmek istememesine yol açar.


Okula isteksizlik ve okul korkusunun tedavisinde ailenin, okulun ve ögretmenin rölü çok önemlidir.Ailenin ve ögretmenin psikososyal yardimi desteklemesi gereklidir.
 

Okula isteksizlik ve okul korkusu olan ögrencilerde ,ögrencinin istekleri ne ise
 

onu ver de kurtul ,tarzinda bir yaklasim düsünülmemelidir.Bu yola girilirse bunun sonunun gelmeyecegi görülecektir.En iyisi bir uzmandan yardim almaktir.


OKUL KORKUSUNUN NEDENLERI

 • Okul korkusunu temelinde çocugun anne babaya çogunlukla da anneye 
  asiri bagimli olmasi ve anne babadan ayrilma korkusu yatar.
 • Çocuk anne babasi olmadiginda kendisine veya anne babasina bir sey olacagindan korkuyor olabilir.
 • Yeni bir kardesin dogumuyla kardes kiskançliginin ortaya çiktigi durumlarda görülebilir.
 • Sorumlulugu almaktan korkabilir.
 • Anne babanin çocugun okula baslamasiyla gelistirdikleri endise ve kaygilari çocuga yansitmalari sonucu çocukta okul korkusu çikabilir.
 • Annenin de çocuga bagimli olmasi okul korkusunu tetikleyebilir.
 • Çocugun geç saatlere kadar ayakta kalmasi gitmek istememesine neden olabilir.
 • Performans kaygisi yasayan çocuklar basarisiz olma endisesiyle okula gitmek istemeyebilirler.
 • Ögretmenin ilgi ve sevgisi diger çocuklara da yöneleceginden çocuk kendisine gösterilen ilgi ve sevgiden tatmin olmayabilir.

Okul korkusu gösteren çocuklarda, aile farkinda olmaksizin bu bagimli ve olgunlasmamis davranis örüntülerini desteklemektedir. Dolayisiyla da çocugun evde kalis süresi uzadikça okula dönmesi güçleseceginden, tepkisine karsin çocuk okula götürülmelidir.

Bu sorunun çözüme kavusturulmasinda aile, hekim, ögretmen isbirligi çok önemlidir. Egitim, aile ve ögretmenin birlikte yürütecegi zorlu bir istir. çocugun okula baslamasi ile birlikte, ögretmen onun dünyasinda en etkin, en vazgeçilmez kisi olur. ilkokul çagindaki çocuklarin egitiminde en temel öge, ögretmen ile çocuklar arasindaki iliskidir. çogu zaman bu iliski, çocugun okula ve arkadaslarina karsi gösterdigi tepkiyi, basarisini ve gelisimini etkiler.

Ögretmen tepkileri ve davranislari tutarli bir kisi olmalidir. Çocuklarin basarisizliklarini, sorunlu olduklari noktalari vurgulamak yerine, nedenler üzerinde durarak, arastirarak incelemeli, onlari anlamaya çalismalidir.

OKUL FOBISI, okula isteksizlik sosyal yönü yüklü olan önemli bir sosyal
hastaliktir.Psikosomatiktir.Yerine görede bedensel belirtileride olan mutlaka önlem alinmasi gereken ciddi bir haldir.

TEDAVISI:Çocugun okula yeniden alistirilmasi davranisçi tedavi teknikleri dogrultusunda, asamali duyarsizlastirma, kosullandirma yöntemleri ile saglanir. Bu arada çocugun okula gitmesi desteklenirken, bir yandan da aile içi iliski ve iletisimlerdeki bozuk yanlar ve bu korkuya yol açan nedenler, çocuk ve aile ile birlikte ele alinarak çözümlenmeye çalisilir.Okul stresinden kurtarmaliyiz

"Okul" çocuklarda strese yol açabilir. Okul stresinin en temel nedenlerinin basinda okul hakkindaki belirsizlikler ve bilgisizlikler gelmektedir. Daha önce dar bir sosyal çevrede bulunan ögrenciler bu yüzden okula baslama konusunda isteksizlik ve stres yasayabilir. Bu bakimdan çocuk okula baslamadan önce bilgisizlikler ve belirsizlikler giderilmeye çalisilmalidir.


 

 

Ekleyen : aykutakova
 Eklenme Tarihi :
29.8.2012 00:00:00