Makale Detayı

ALT ISLAMA VE ALT KIRLETME PROBLEMI

ÇOCUKTA TUVALET EGITIMI VE ALT ISLATMA (ALT KIRLETME) PROBLEMI

Çocuga ,bedensel islevleri konusunda saplantili,baskili bir ilgi benimsetmeden de onu temiz tutma olasiligi vardir.Kedi yavrusunun yada buzaginin diskilari hakkinda bir kompleksleri yoktur.Çocuktaki komleks de kendisine ögretilenlerden gelmektedir.Anne,yaramaz,pis, yada tuh tuh derse isin içine dogru yanlis unsuru karisir.Sorun haline gelir,oysa sadece fiziksel bir olay olarak kalmalidir.

Diskiyla ilgilenen çocuga pis oldugunu söyleyerek sorunu çözmeye çalismak yanlis bir yoldur..Dogru yol çocuga çamur vererek ilgisini sonuna kadar yasamasini saglamaktir.Bu yolla çocuk ilgisini diskidan çamura yönelterek bu ilgisini baskisiz bir biçimde yasayacaktir.Çocuk ilgisini yasayacak ve böylece öldürecektir.
Bir çocuk için diski incelenecek en önemli seydir.Onun bu ilgisini herhangi bir baskiyla geçirmeye çalismak tehlikeli ve çok akillica olmaz.Öte yandan çocuk ürettiginden gururlanmadikça,anne ve baba diskiya etmemelidirler.Bu kez de tapma ortaya çokabilir.Eger çocuk kazayla altini kirletirse ,bu durum bir ratlantiymis normal bir seymis gibi karsilanmalidir.

Büyüklerin insan pisliginden igrenmelerinin önüne geçilemez ama bu duygu çocuklaarin nefret içinde gelismelerinde,olumsuzluklarinda büyük rol oynar.Çünkü yaradilisimizda diskiyi atmayi saglayan,cinsel islevleri yerine getiren organlar birliktedirler.Çocuk böylece her ikisinide pis olarak kabul eder.Bu yüzden anne ve babanin diskiya duyduklari nefret ve igrenmeyi çocuk cinselligi de gösterecektir.Diski ve cinselligi kabullenmeme de bir baski olusur.

Her anne diski ile ilgili islerde çok dikkatli olmalidir,bebege hiç bir duygusal öfke göstermemesi gerektigini animsamalidir.Bu öfke bebegin içine gömülür,orada kalir ve karakterini olumsuz yönde etkiler.

TUVALET ALISKANLIGI KAZANDIRMAYA 24. AYDA BASLANABILIR.
TUVALET EGITIMINE BASLAYA BILMEK IÇIN;
1.ÇOCUK YÜRÜYORSA
2.BASIT EMIRLERI YERINE GETIREBILIYORSA
3.ISTEKLERINI KELIMELERLE ANLATABILIYORSA
4.KENDI KENDINE BASIT GIYSILERINI ÇIKARTA BILIYORSA
5.GENELLIKLE GÜN IÇINDE 2,3 SAAT KURU KALABILIYORSA, TUVALET EGITIMINE HAZIR OLDUGU DÜSÜNÜLEBILIR.
TUVALET EGITIMINDE ,ANNE BABALARIN DIKKAT ETMESI GERKEN,NOKTALAR: Anne,babalarin bu konuda planlari olmalidir.Anne babalarin ,sabirli olmalari ,baskici bir tutum izlememeleri gerekir.Her çocuk ,tuvalet egitimi sirasinda altina kaçirabilir.Bu konuda , olumsuz bir tavir sergilenmemelidir.Tuvalet egitimi sirasinda çocuk ,cesaretlendirilmelidir.

Tuvalet egitiminin her olumlu asamasinda çocuk övülmeli ve takdir edilmelidir.
Çocuk tuvaletini yaptiginda , pis,fena kötü, koktu, gibi kelimeler kullanilmamalidir.Tuvalet egitiminim baslangicinda anne ,baba ile tuvalette bulunmasina,sifonu çekerek oynamasina izin verilmelidir.Bu dönemde kolay çikartilan giysiler giydirilmelidir.Çocuk gündüz kuru kaliyorsa,evin içinde bezsiz alt çamasiriyla dolasmasina izin verilmelidir.Çocuk ,çisi geldiginde oturagi kullanmasi konusunda cesaretlendirilmelidir.Çocuk düzenli olarak yataga girmeden önce tuvalete götürülmeli ve oturak yatagin yakinina konularak ,çocugun kolay ulasmasi saglanmalidir.

Gece kurulugu nadiren gündüz kuruluguyla ayni anda baslaya bilse de,çogunlukla gerçeklesmesi aylar,yilllar alabilir.
Tuvalet egtiminin kazanilmasi çocuktan çocugu degissede 4 yasinda altini kirletmemeyi, 5 yasinda da altini islatmamayi ögrene bilir.

Tuvalet egitimi sürecinde geri dönüsler yasanabilir.Fakat,kesinlikle panige kapilmamak ,sabirli olmak gerekmektedir.Çünkü ,panik ve sabirsizlik çocugu çok
olumsuz etkiler.Bu sebeble ,tuvalet egitimi çok hassasiyet ve sabir,dikkatli olmayi gerektirir.

 

Ekleyen : aykutakova
 Eklenme Tarihi :
28.5.2013 00:00:00