Makale Detayı

BILGISAYAR BAGIMLIGI VE TEDAVISI

Kimler risk altinda ?

Sosyal açidan çekinik, arkadaslariyla birlikte olmaktansa yalniz olmayi tercih edenler,

Sosyal iliski kurmak isteyip de bunda basarili olamayanlar,

Dikkat eksikligi, ögrenme güçlügü gibi nedenlerle akademik basarisizlik yasayan, özgüvenleri düsük olanlar,

Kaygi düzeyi yüksek ya da  sosyal fobisi olanlar

Bilgisayar ve internet bagimliligi, önümüzdeki yillarda en çok duyacagimiz seylerden biri olacak. Bilgisayarin bize sundugu imkanlardan faydalanirken, zarar verici yönlerinden uzak durmak oldukça zor. Çocuklarimizi bilgisayarlardan uzak tutmaya çalismak günümüz kosullarinda hiç gerçekçi degil. Ancak tümüyle serbest birakmak da bagimliliga davetiye çikarmaktan baska bir anlam tasimiyor. Çocuga bu konuda çizilecek sinir ihtiyaçlarini karsilayabilecek ölçüde genis olmali. Ancak bir bagimli olmasini engelleyecek ölçüde daraltilmali. Farkli alanlardaki beceri ve yeteneklerini gelistirmek tehlikeden uzak tutmanin en saglikli yollarindan biri. Aksi taktirde çocugunuz muhtemelen bilgisayari birakip televizyonun basina geçecektir ki belki bu da baska bir bagimlilikaftada 18-20 saatin üzerinde internet kullanimi olanlar.

Eger çocugunuzun bilgisayar basinda geçirdigi süre giderek artiyorsa, baska bir isle mesgulken bile bilgisayari özlüyorsa, sizi ve arkadaslarini dikkate almiyorsa, baska faaliyetleri önemsemiyorsa, sirt, bilek, bas agrisi gibi fiziksel sikintilar yasiyorsa bagimliliktan söz edilebilir.

Bilgisayar kullaniminda yapilmasi gereken en önemli sey; ailelerin çocuklarinin uzun süreli bilgisayar kullanimi konusunda takipçi olmalaridir.

Bilgisayarda, çocugun zararli sitelere girmemeleri için özel filtreleme programlari konusunda uzman kisilerden bilgi alinmalidir.

Üniversite yasina gelene kadar TV ve bilgisayarin, çocuk yatak odasinda olmasini engellemek gerekmektedir. Bu durum çocuklarin daha kolay bilgisayar ve TV kullaniminin takip edilmesini saglayacaktir. Özellikle çocuklara ilkögretim 1.kademedeyken TV izleme ve bilgisayar kullanimi ile ilgili kurallar uygulanmasi gerekmektedir. Bu yaslarda konulan kurallarin ögrenilmesi ileriki yaslarda uygulamayi kolaylastiracaktir.

 

 

 

Ekleyen : aykutakova
 Eklenme Tarihi :
5.2.2014 00:00:00